background

Chess

Hampton Park Primary School has been running a Chess Program for several years and is highly popular with students of all ages.

The annual school chess competition is held during lunchtimes and each division is hotly contested.  Many of our students also participate in interschool chess competitions one of which is held each year at our school.

Updates about the different chess competitions are included in newsletters throughout the year.

Chess is one of the most powerful educational tools available to strengthen a child’s mind and it’s fairly easy to learn how to play. Most six or seven year olds can follow the basic rules. Dr Peter Dauvergne from Sydney University says that research shows that some of the benefits for children to play or study chess include:

–  Chess challenges gifted children while potentially helping underachieving gifted students to study and strive for excellence;
–  Chess enhances reading, memory, language and mathematical abilities;
–  Chess fosters critical, creative and original thinking;
–  Chess strengthens problem solving skills; and
–  Chess raises Intelligent Quotient (IQ) scores.

Mr Adams who is a previous economics advisor to the Liberal Government says: ‘to compete in a knowledge-based and high-tech global economy, Australia will require a workforce that has not only greater skills but greater intellectual prowess based on superior analytical and computer skills.’ Mr Adams is pushing for chess to be part of the Australian Curriculum to be taught in all schools as he believes that chess helps students achieve the above.

SCHOOL CHESS CAPTAINS

2013 Belle Chen
2014 Belle Chen
2015 William Scriberras
2016 William Sciberras
2017 Miniya Quinton-Keldoulis

SCHOOL CHESS CHAMPIONS GIRLS CHAMPION HOUSE CHAMPIONS

2012 Term 1: Dylan Mace Belle Chen
Term 3: Tyran Wong-Tung Belle Chen
2013 Term 1: Brayden Clothier Belle Chen
Term 3: Belle Chen
2014 Term 1: William Scriberras
Term 3: Jesher Ayalapogu
2015 Term 1: William Scriberras
Term 3: William Scriberras Miniya Quinton-Keldoulis
2016 William Scriberras
2017 Angus Nath Sinclair

REGIONAL PRIMARY SCHOOL RESULTS
2012 2nd
2013 2nd
2014 3rd, 4th and 5th
2015 3rd & 4th
2016 3rd
2017 4th
CHAMPIONS (Chess Victoria)

STATE PRIMARY FINALIST RESULTS
2012 DQ
2013 33rd
2014 31st
2015 DQ
2016 DQ
2017 8th (Chess Victoria)

STATE PRIMARY GIRLS FINALS
2017 20th (Chess Victoria)

JUNIOR PRIMARY – REGIONALS (GRADE 3 & BELOW)
2015 2nd
2016 2nd
2017 2nd

STATE JUNIOR PRIMARY (GRADE 3 & BELOW)
2016 13th
2017 9th

CHESS HONOUR ROLL

YEAR EVENT

Senior School Middle School
2012 Term 1 Champion: Dylan Mace Belle Chen
2012 Term 1 Runner Up: Samim Nikzad Ziheng Liao

2012 Term 3 Champion: Tyran Wong-Tung Belle Chen
2012 Term 3 Runner Up: Blade Ratjmeier Ziheng Liao

5-6 Boys 5-6 Girls 3-4 Boys 3-4 Girls Grade 2 Boys Grade 2 Girls
2013 Term 1 Champion Brayden Clothier Belle Chen Ziheng Liao Maxine Fitiao William Scriberras Patrina Fitiao
2013 Term 1 Runner Up: Armand Rebojo Cyrene Acha Quentin Bonne Chantelle Donoghue Campbell Dupuy Lily Lawrence

OPEN A GRADE B GRADE C GRADE D GRADE
2013 Term 3 Champion: Belle Chen William Scriberras Thomas Hasani Sohel Hasani Aryan Naik
2013 Term 3 Runner Up: Brayden Clothier Danien Kho Nadun Dissanayake Anushka Naik Roba Kuma

2014 Term 1 Champion William Scriberras Jason Stanton Andy Vo Chris Leiataua Julia Jeavock
2014 Term 1 Runner Up Ziheng Liao Mohamad Alshamary Oscar Boavida Lily Lawrence Andre Corsino

2014 Term 3 Champion: Jesher Ayalapogu Campbell Dupuy Patrina Fitiao Muklesa Hana Deakin Mitchell
2014 Term 3 Runner Up: William Scriberras Anushka Naik Cherish Quinton Julia Kaitani Noah Heng

OPEN A GRADE B GRADE C GRADE D GRADE GRADE 1-2
2015 Term 1 Champion: William Scriberras Lillian Lay Cardoso Deakin Mitchell Sahasra Gogisetty Shabeer Nazari Tarik Omerovic
2015 Term 1 Runner Up: Pevid Chheng Muklesa Hana Jasmin Crutchley Ashlee Hayden Patrick Hall Rujie Liu

2015 Term 3 Champion: William Scibberas Angus Nath Brandan Shabeer Nazari Chris Iliou
2015 Term 3 Runner Up: Miniya Quinton-Keldoulis Koreti Leilua Law Kosall Philo Farag Ronnie Sarsoli

GIRLS OPEN GIRLS A GRADE
2015 Term 3 Champion: Miniya Quinton-Keldoulis Amber Jackson
2015 Term 3 Runner Up: Angel Bagcal Lejla Estrefi

OPEN A GRADE B GRADE C GRADE D GRADE E GRADE
2016 Term 2 Champion: William Sciberras Jasmin Crutchley Josip Omer Mengchchay Ouk Bianca Skorupski Jun Park
2016 Term 2 Runner Up: Pevid Cheng Noah Heng Ashley Siupolu Josaiah Bill Tarik Omerovic Tricia Aurelio

OPEN A GRADE B GRADE C GRADE D GRADE E GRADE
2017 Term 2 Champion: Angus Nath Tarik Omerovic Kumail Abbas Tricia Aurelio Dhanushka Josh Cabador
2017 Term 2 Runner Up: Noah Heng Tihana Quinton-Keldoulis Josaiah Bill Yousif Hana Sahil Abbas Huda Aldulimi